Przez stulecia na terenie polskich Bieszczadów to właśnie Bojkowie byli dominującą liczebnie mniejszością narodową. Zamieszkiwali oni tutaj liczne wsie, po których dzisiaj zostały jedynie piękne, puste doliny znajdujące się całkowicie w posiadaniu przyrody (np. Krywe, Tworylne). Po bojkowskich chatach pozostały do dzisiaj jedynie majaczące w zaroślach podmurówki. Podobnie przepadła większość bojkowskich cerkwi ze wspaniałym wyjątkiem w postaci cerkwi w Smolniku nad Sanem.Do naszych czasów przetrwały natomiast niezliczone wierzenia Bojków, tradycje, zwyczaje. O tych wszystkich niesamowitych głosach z przeszłości możemy posłuchać i dowiedzieć się właśnie w Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Zarówno dorośli jak i najmłodsi turyści niezależnie od pogody spędzą tutaj wspaniałe, bardzo ciekawe chwile.
www.muzeumbojkow.plto jeden z eksportowych znaków rozpoznawczych Bieszczadów kojarzonych z tym regionem chyba w całym kraju. Jego zwiedzanie będzie ciekawą odpowiedzią na pytanie co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz. Browar znajduje się w miejscu o bardzo dogodnym dojeździe – przejażdżka samochodem w te strony będzie interesującym urozmaiceniem pochmurnego dnia, który nie pozwala na górskie wędrówki. We wnętrzu browaru poznamy cały cykl produkcyjny powstających tutaj trunków. Dowiemy się jak skomplikowanym i wymagającym fachowej wiedzy oraz doświadczenia jest proces warzenia piwa. Będziemy mogli skosztować półproduktów oraz gotowych napitków oraz nabyć kilka buteleczek piwa w tutejszym sklepiku.
www.ursamaior.pljedna z największych bieszczadzkich atrakcji, czyli solińska zapora, przyciąga o każdej porze roku. I choć w deszczowe dni, także można pospacerować po jej koronie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta w jej wnętrzu. Spacer ze świadomością, że jest się poniżej dna jeziora solińskiego działa na wyobraźnię, a ciemne korytarze robią niesamowite wrażenie. Przy tej okazji dowiemy się też wiele szczegółów dotyczących tego betonowego kolosa. Wybierając się tam ubierzmy się nieco cieplej – przez cały rok panuje tam stała temperatura 6 stopni Celsjusza.
www.solina.plNajmłodsza atrakcja Soliny to jest kolej gondolowa. Zachęcamy do przejechania się nią , niezapomniane widoki oraz uczucia. Fajna atrakcja oraz możliwość zobaczenia zapory oraz jeziora z całkowicie innej perspektywy.
www.pkl.pl/solina/Park Miniatur powstał w 2007 roku, na blisko hektarowej powierzchni, na 10 wzgórzach. Wyeksponowano tu aż 140 makiet obiektów sakralnych - najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Słowacji i Ukrainy. Wszystkie modele wykonane są w skali 1:25. Śliczne, wykonane z pietyzmem makiety obiektów sakralnych otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Wygląda to rewelacyjnie i tak naturalistycznie. Nawet po kamieniach płyną niewielkie potoki. W centrum Parku Miniatur umieszczono pomnik Jana Pawła II.
www.myczkowce.org.plPokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji.Zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
www.stuposiany.krosno.lasy.gov.plOdstające od współczesnego krajobrazu świątynie można spotkać niemal w każdej części Bieszczadów. Wiele z nich funkcjonuje dziś jako kościoły rzymskokatolickie, więc oprócz tradycyjnego zwiedzania, można też uczestniczyć w odbywających się tam mszach świętych. Cerkwie te, mają często niesamowite historie, a ich wnętrza nierzadko kryją prawdziwe „dzieła sztuki``. Dwie bieszczadzkie cerkwie: w Smolniku nad Sanem oraz w Turzańsku – wpisano nawet na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To chyba dobra rekomendacja, by je odwiedzić... Dobrze jednak wcześniej sprawdzić godziny i warunki zwiedzania cerkwi – zdarza się, że otwierane są one dopiero na telefoniczną prośbę turystów.
www.podroze.onet.plPrzejażdżka kolejką leśną to świetny sposób na spędzenie czasu zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych turystów. W ten sposób, nawet deszczową porą nie rezygnujemy z obcowania z bieszczadzką przyrodą, zastępując mozolną wspinaczkę, wygodną przejażdżką. Nie zapominajmy przy tym, by ciepło się ubrać, ponieważ część wagonów jest odkryta, a brak ruchu potęguje uczucie zimna. Pamiętajmy też, że późną jesienią, ciuchcia kursuje rzadziej, warto więc wcześniej sprawdzić rozkład jazdy. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik można znaleźć na stronie kolejka.bieszczady.pl.
www.kolejka.bieszczady.plBieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych - Jest to jedno z największych muzeów przyrodniczych w Polsce, w którym ekspozycje znajdują się na trzech kondygnacjach.Znajdują się tam ekspozycje stałe:
Jadąc z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę skręcamy w lewo zaraz przed stacją Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie (ok. 2km od tego skrzyżowania). Szczególnie dla dzieci będzie to pełna wrażeń wycieczka. Będą mogły obcować ze zwierzętami i z ręki karmić daniele i jelenie (na miejscu można kupić karmę dla zwierząt). W MINI-ZOO możemy zobaczyć jelenie, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie, gęsi gęgawe, gęsi bernikle, kaczki krzyżówki, kaczki szmaragdowe, kaczki czubate, bażanty, przepiórki - zwierząt systematycznie przybywa. Dzieci do lat siedmiu zwiedzają ZOO bezpłatnie.
www.pl-pl.facebook.com/lesny.zwierzyniec.liszna/Bieszczady - przewodnik po Bieszczadach online, oraz informacje na temat atrakcji turystycznych, wydarzeń, jak spędzić czas w zimie i podczas złej pogody znajdziemy na stronie Bieszczady.net.pl
Bieszczady
Bieszczady zapraszają na wędrówki całe rodziny a także wytrawnych poszukiwaczy dzikich i trudno dostępnych miejsc, którzy znajdą w naszej okolicy mniej i bardziej wymagające szlaki niemniej wszystkie cieszą się piękną choć różnorodną panoramą od widoków z Tarnicy, to jest najwyższego szczytu Bieszczad po polskiej stronie pasma górskiego przez trawiaste przestrzenie szlaku wiodącego na mniejszy szczyt Halicz po Połoninę Caryńską.
Dla miłośników białego szaleństwa polecamy wyciągi szkoleniowe. Najbliższy znajduje się w odległości 400 m i 10 km od siedziby BdPN w Ustrzykach Górnych.
Dla potrzebujących mocniejszych wrażeń zapraszamy do wypadów poza Ustrzyki Górne na wyciągi narciarskie Gromadzyń czy Lawortę, znajdujących się w odległości ok. 45 km od Naszego Zajazdu w okolicach Ustrzyk Dolnych.
Dla miłośników jazdy konnej stadnina koni 5 km od Ustrzyk Górnych w Wołosatem – stadnina BdPN;
(zarówno od frontu Zajazdu jak i nad rzeczką);
Na życzenie Klientów organizujemy przewozy bryczkami oraz saniami;